National Champions

2021 IOCA(UK) National Championship winners, Patrick Bromilow and Tabitha Davies, representing the Optimist Class in The Endeavour Trophy, racing RS200s at the Royal Corinthian Yacht Club, October 2021. 

2021

Patrick Bromilow – National Champion

Tabitha Davies – First Senior Girl

Lila Edwards – Junior National Champion

Joe Wimpory – Second and First Junior Boy

2020 

Championships cancelled

2019

Santiago Sesto Cosby National Champion

Arwen Fflur – First Senior Girl

Emma Breese – Junior National Champion

Charlie Gatehouse – Second and First Junior Boy

2018

Emily Mueller – National Champion

Will Pank – Second and First Senior Boy

Josh Lyttle – Junior National Champion

Arwen Fflur – First Junior Girl 

2017

Jamie Cook National Champion

Emily Mueller – First Senior Girl

Freddie Howarth – Junior National Champion

Tasmyn Green – First Junior Girl

2016

Jamie Cook – National Champion

Maria athina Vogiatzi – First Senior Girl

Kai Wolgram – Junior National Champion

Ella Lance – First Junior Girl

2015

Rhys lewis – National Champion

Adele Young – First Senior Girl

Jamie Cook – Junior National Champion

Lizzie Beardsall – First Junior Girl

2014

Vita Heathcote – National Champion

William Hall – First Senior Boy

Alex Schonrock – Junior National Champion

William Heathcote – First Junior boy

2013

Milo Gill-Taylor – National Champion

Hattie Rogers – First Senior Girl

Vita Heathcote – Junior National Champion

Jamie Harris – First Junior Boy

2012

Martin Wrigley – National Champion

Jemma Viney – First Senior Girl

Arthur Brown – Junior National Champion

Hattie Rogers – First Junior Girl

2011

Arran Holman – National Champion

Mimi El-Khazindar – First Senior Girl

Milo Gill-Taylor – Junior National Champion

Pippa Cropley – First Junior Girl

2010

Callum Airlie – National Champion

Sarah Norbury – First Senior Girl

Freddie Grogono – Junior National Champion

Jenny Cropley – First Junior Girl

2009

Callum Airlie – National Champion

Johanna Asplund – First Senior Girl

Freddie Grogono – Junior National Champion

Sarah Norbury – First Junior Girl

2008

Matthew Wallis – National Champion

Annabel Vose – First Senior Girl

Oliver Grogono – Junior National Champion

Georgia Grice – First Junior Girl

2007

Alex Mothersele – National Champion

Jess Lavery – First Senior Girl

Scott Wallis – Junior National Champion

Stephanie Harding – First Junior Girl

2006

Philip Sparks – National Champion

David Grant – Junior National Champion

2005

Philip Sparks – National Champion

James Grant – Junior National Champion

2004

Ben Saxton – National Champion

Mark Lees – Junior National Champion

2003

Greg Carey – National Champion

CharlIe Makepeace – Junior National Champion

2002

Hannah Mills – National Champion

Claire Laskso – Junior National Champion

2001

Thomas Mallindine – National Champion

David De Boltz – Junior National Champion

2000

Thomas Mallindine – National Champion

Ricahrd Mason – Junior National Champion

1999

Jonathon Marshall – National Champion

Thomas Smedley – Junior National Champion

1998

Nicholas Asher – National Champion

Nicholas Thompson – Junior National Champion

1997

Paul Campbell-James – National Champion

Dominic Boom – Junior National Champion

1996

Elliot Willis – National Champion

Nicholas Asher – Junior National Champion

1995

Neil Baker – National Champion

Paul Campbell-James – Junior National Champion

1994

Graham Vials – National Champion

Mark Richmond – Junior National Champion

1993

Chris Draper – National Champion

Mark Richmond – Junior National Champion

1992

Ben Ainslie – National Champion

Mark Campbell-James – Junior National Champion

1991

Nicholas Rogers – National Champion

Lee Martin – Junior National Champion

1990

Darren Williams – National Champion

Chris Draper – Junior National Champion

1989

Christopher Mayhew – National Champion

1988

Simon Templman – National Champion

1987

Antony Clay – National Champion

1986

Tony Gunstone – National Champion

1985

Jeremy Davy – National Champion

1984

Jason Andrews – National Champion

1983

Jason Andrews – National Champion

1982

Antony Cowling – National Champion

1981

Peter Fountain – National Champion

1980

Mark Richards – National Champion

1979

Jason Belben – National Champion

1978

Charlie Sheppard – National Champion

1977

Nigel Musto – National Champion

1976

Simon West – National Champion

1975

Simon Harrison – National Champion

1974

Tim Spalding – National Champion

1973

Tim Spalding – National Champion

1972

Jeff King – National Champion

1971

Guy Gregory – National Champion

1970

Tim Rowe – National Champion

1969

Tim Rowe – National Champion

1963

Philip Boys – National Champion

1961

David Bisker – National Champion

Class Sponsors

Gill marine